Funkia - kolory bez kwiatów

Funkia – urocze liście!

Funkia to roślina, która lubi w ogrodzie takie zakątki, gdzie nie dochodzi słońce lub jest go mało w ciągu dnia. Tam najlepiej będzie czuła się funkia. Hosta to bylina, która przyszła do nas z Dalekiego Wschodu, m.in. z Chin i Japonii w XVII wieku. Mnóstwo odmian tego gatunku pojawiło się w sklepach ogrodniczych i jest z czego wybierać.

Funkia urzeka liśćmi, które w zależności od odmiany mają ubarwienie od jasnozielonego do ciemno zielonego, czasem seledynowego, niektóre nawet mają liście dwukolorowe, co dodaje im jeszcze większego uroku. Są duże i błyszczące, widoczne z daleka.

Funkie dobrze wyglądają wszędzie tam gdzie z uwagi na brak słońca trudno zagospodarować dane miejsce innymi roślinami. Z uwagi na to, że lubi wilgotną glebę można ją posadzić jako roślinę ozdobną przy stawach lub oczkach wodnych, wtedy nadmiar słońca nie będzie jej przeszkadzać ponieważ rekompensuje jej wszystko duża wilgotność podłoża.

Funkia jest odporna na szkodniki i choroby.

Jednak ciągną do niej ślimaki, które pozostawiają mało efektowne dziury na liściach.

Największe odmiany Funki, osiągają imponujące rozmiary - ok. 50cm. Na przełomie czerwca i lipca funkia zakwita. Na pojedynczych łodygach pojawiają się dzwonki, których kolor uzależniony jest od rodzaju gatunku. Najczęściej spotykany kolor to biały lub fioletowy, a niektóre nawet intensywnie pachną. Funkia dość szybko się rozrastają, więc trzeba jej w ogrodzie zapewnić dość dużo miejsca.

Uprawa i pielęgnacja:

Nie przepadają za słońcem, a tam gdzie jest sucho raczej się nie utrzyma. Należy ją często podlewać. Lubi glebę żyzną i przepuszczalną, nawet lekko kwaśnym. Utrzymuje się w naszym klimacie gdyż jest byliną mrozoodporną. Lubi nawożenie. Można zastosować kompost jesienią, kiedy jeszcze ziemia nie jest zmarznięta, albo wiosną użyć gotowego nawozu zakupionego w sklepie ogrodniczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *