Odzyskiwanie danych jako priorytet firm po utracie danych.

Odzyskiwanie danych Co należy wiedzieć o odzyskiwaniu danych

Jeśli Twój komputer utracił ostatnio dane, być może zastanawiasz się, jakie masz możliwości. Być może zastanawiasz się, ile kosztuje odzyskiwanie danych i jak sprawdzić, czy konieczne jest wynajęcie serwisu. Przeczytaj więcej informacji. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, szukając firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Zanim zadzwonisz do serwisu, upewnij się, że rozumiesz przyczyny utraty danych. Ważne jest, aby wynająć serwis odpowiedni do konkretnych potrzeb.

Techniki odzyskiwania danych

Techniki odzyskiwania danych można podzielić na metody sprzętowe i programowe. Metody oparte na oprogramowaniu wykorzystują specjalistyczne narzędzia do odczytywania danych z pamięci masowej i dostarczania ich w użytecznej formie. Metody oparte na sprzęcie wymagają od przeszkolonych techników otwarcia dysku twardego i wykonania różnych operacji. W kolejnych częściach omówiono różne rodzaje technik odzyskiwania danych. Zrozumienie podstaw każdej z metod pomoże wybrać odpowiednią dla danej sytuacji. W końcu udana procedura ratowania danych jest możliwa tylko wtedy, gdy dane można odzyskać.

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania utraconych, usuniętych lub uszkodzonych danych z uszkodzonego lub niedostępnego nośnika pamięci. Proces ten działa najlepiej w przypadku danych, które faktycznie znajdują się na urządzeniu pamięci masowej. Nie można odzyskać plików, które nigdy nie zostały zapisane na trwałej pamięci masowej. W tym przypadku do gry wchodzą inne techniki odzyskiwania danych. Na przykład techniki odzyskiwania danych mogą być stosowane do odzyskiwania usuniętych plików lub uszkodzonych obrazów z dysku twardego. Jeśli jednak użytkownik nie jest pewien swoich umiejętności w zakresie odzyskiwania danych, powinien zwrócić się o pomoc do profesjonalisty.

Wiele technik odzyskiwania danych jest prostych i skutecznych

, jednak bardziej skomplikowane przypadki wymagają interwencji eksperta. Eksperci mogą być zmuszeni do naprawy uszkodzonych dysków lub użycia zaawansowanego oprogramowania w celu wydobycia z nich danych. Jeżeli plik został częściowo usunięty lub uszkodzony, uszkodzenie może być zbyt rozległe, aby można je było naprawić za pomocą prostego oprogramowania, ale techniki odzyskiwania danych pozwolą zachować większość informacji. Często danych nie da się odzyskać w całości, dlatego przed przystąpieniem do odzyskiwania danych należy wykonać kopię zapasową.

Inną techniką odzyskiwania utraconych plików jest tzw. odzyskiwanie sygnatur plików. Technika ta polega na analizowaniu danych na dysku i poszukiwaniu "sygnatur plików". Sygnatury plików są wspólnymi wzorcami, które identyfikują pliki. Wiele typów plików posiada sygnaturę, w tym pliki png. Wiele plików MP3 również rozpoczyna się od łańcucha ID3. Jeżeli pliki mają taką sygnaturę, oprogramowanie będzie wiedziało, że należą do określonego typu pliku. Po ich dopasowaniu można odzyskać dane.

Koszt odzyskiwania danych

Koszt odzyskiwania danych może się znacznie różnić w zależności od zakresu uszkodzeń, rodzaju utraconych danych i czasu potrzebnego na odzyskanie plików. Profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych często pobierają stałą opłatę plus stawkę godzinową, która może wynosić 150 USD za godzinę lub więcej. Choć stawki te mogą wydawać się niskie, rzeczywistość jest o wiele bardziej skomplikowana. Wiele z tych firm odzyskuje tylko te dane, które są najłatwiejsze do odzyskania, a następnie oświadcza, że reszty nie da się odzyskać.

Oprócz płacenia inżynierom za ich pracę, firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych muszą również opłacać pomieszczenia sterylne i pensje dla swoich pracowników. Jeśli urządzenie zawiera więcej niż 10 TB danych, koszty będą wyższe. Usługi odzyskiwania danych powinny być również przystępne cenowo dla klientów o ograniczonym budżecie. Cena usług odzyskiwania danych może wynosić od 10 USD za gigabajt do tysięcy dolarów. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zadać sobie pytanie, ile chcemy wydać.

Chociaż awaria dysku twardego nie jest tania, można uratować dane, decydując się na usługę odzyskiwania danych. Istnieje wiele powodów, dla których dane są narażone na utratę. Dyski twarde mogą ulec awarii i wykazywać wiele objawów wskazujących na uszkodzenie fizyczne. Nawet jeśli posiadasz dysk twardy, który jest w doskonałym stanie, odzyskiwanie danych jest nadal niedrogie. Wiele dużych firm zajmujących się odzyskiwaniem danych oferuje gwarancję na swoje usługi i pokrywa koszty przesyłki zwrotnej.

Koszty odzyskiwania danych są bardzo zróżnicowane, ale można zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć ryzyko przepłacenia. Pierwszym krokiem jest zaprzestanie korzystania z urządzenia pamięci masowej i unikanie przypadkowego nadpisywania plików. Ułatwi to odzyskanie brakujących plików i zmniejszy ryzyko ich nadpisania. Będzie można również dokonać dokładnej wyceny na podstawie typu nośnika i systemu plików. Przed podjęciem decyzji należy koniecznie zapoznać się z cenami odzyskiwania danych.

Wymagania dotyczące zatrudniania firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych

Przed wyborem usługi odzyskiwania danych należy spełnić wiele wymagań. Dobry serwis powinien być ubezpieczony, przestrzegać ścisłych protokołów bezpieczeństwa i mieć możliwość odzyskiwania danych z szerokiej gamy cyfrowych urządzeń pamięci masowej. Ponadto firma świadcząca usługi odzyskiwania danych powinna posiadać wiedzę specjalistyczną umożliwiającą pracę ze wszystkimi rodzajami nośników, w tym z dyskami uszkodzonymi mechanicznie. Długość czasu odzyskiwania danych zależy od rodzaju nośnika i typu awarii.

Firma świadcząca usługi odzyskiwania danych musi być w stanie rozpoznać i naprawić obszar serwisowy (SA) dysku twardego. Ponadto musi być w stanie diagnozować i analizować struktury danych za pomocą edytora Hex. Musi także być w stanie zidentyfikować dane, które są ukryte lub zostały uszkodzone w sposób uniemożliwiający dostęp do nich za pomocą zwykłych środków. Jeśli nie masz pewności, czy dana usługa odzyskiwania danych jest w stanie odzyskać Twoje dane, rozważ wynajęcie agencji, która oferuje całodobowe wsparcie.

To, czy usługa odzyskiwania danych będzie w stanie odzyskać dane

, zależy od Ciebie, ale możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapewnić sobie najlepsze rezultaty. Wybierając usługę odzyskiwania danych, należy zwrócić uwagę na reputację firmy. Dobra reputacja opiera się na sukcesach z przeszłości, więc jeśli w przeszłości byłeś zadowolony z ich pracy, jest to doskonały wskaźnik dobrego specjalisty od odzyskiwania danych.

Usługa odzyskiwania danych powinna mieć możliwość odzyskania wszystkich utraconych danych. Szczególnie ważne są pliki usunięte. Usługi odzyskiwania danych powinny być w stanie odzyskać również usunięte pliki. Utrata danych może być stresująca i dezorientująca, ale profesjonaliści z ProData Management przeprowadzą Cię przez ten proces krok po kroku. Nie ma lepszego momentu niż teraz, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy i odzyskać swoje pliki. Weź pod uwagę poniższe wskazówki przy zatrudnianiu firmy świadczącej usługi odzyskiwania danych:

Symptomy incydentu utraty danych

Utrata danych może być nieprzyjemną niespodzianką, jeśli nie znasz znaków, których należy szukać. Na początek komputer może wykazywać dziwne zachowanie, np. wyświetlać wiele wyskakujących komunikatów lub nieoczekiwanie się wyłączać. Inne oznaki utraty danych to pojawienie się na komputerze nowych plików i pasków narzędzi. Czasami hakerzy zmieniają ustawienia komputera, aby zachęcić użytkownika do udostępnienia mu poufnych informacji.

Każdy rodzaj utraty danych jest frustrujący, czasochłonny i kosztowny. Wpływa ona na codzienną działalność firm i wymaga zasobów potrzebnych do odtworzenia utraconych plików. Twarde kopie informacji mogą nie być tak aktualne jak wersje cyfrowe, a ustalenie, czy utrata danych została spowodowana przez wirusy czy korupcję, może być trudne. Niezależnie od tego, w jaki sposób utracono dane, należy ustalić, co było przyczyną ich utraty.

Techniki odzyskiwania utraconych danych

Jednym z pierwszych kroków podczas próby odzyskania utraconych danych jest ustalenie przyczyny problemu. Wiedza o tym, co było przyczyną, może pomóc w uniknięciu utraty danych w przyszłości. Zapisz szczegóły dotyczące okoliczności utraty danych, w tym wszelkie zmiany w systemie informatycznym, nowych pracowników mających dostęp do danych, a nawet ekstremalne warunki pogodowe. Jeśli znajdujesz się na Florydzie, być może w czasie utraty danych musiałeś prowadzić prace budowlane.

Problemem jest często tablica alokacji plików. Może ona jednak nadal znajdować się na dysku twardym. Podobnie można odzyskać fizycznie uszkodzone pliki. Do ręcznej rekonstrukcji nagłówków plików można nawet użyć edytora heksadecymalnego. Alternatywnie można spróbować znaleźć i wyodrębnić dane z zaszyfrowanego dysku za pomocą narzędzia o nazwie edytor heksadecymalny. Ta opcja wymaga pewnej wiedzy technicznej. Warto jednak spróbować.

Rodzaj utraty danych określi konkretne techniki, które będą potrzebne do ich odzyskania. Niektóre techniki wymagają interwencji specjalisty. Odzyskanie danych nie jest gwarantowane, dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do podejmowanych działań. Na szczęście technologia odzyskiwania danych stała się tak zaawansowana, że jeśli dysk twardy został uszkodzony w wyniku pożaru lub klęski żywiołowej, nadal można odzyskać znaczną jego część. Co więcej, technologia odzyskiwania danych stała się tak zaawansowana, że naukowcom z firmy Kroll Ontrack, specjalizującej się w systemach komputerowych, udało się odzyskać prawie 99% danych z dysku twardego statku kosmicznego Challenger.

Metadane to ukryte informacje zawarte w systemie plików. Analizując metadane, oprogramowanie może zidentyfikować pliki i foldery znajdujące się w uszkodzonym systemie plików i przywrócić system plików do stanu pierwotnego. W zależności od stopnia uszkodzenia, odzyskiwanie metadanych może odtworzyć całą strukturę plików, w tym strukturę folderów. Niestety, niektóre programy nie są w stanie odzyskać nazwy pliku, jeżeli nie zawiera on metadanych. Jednak niektóre programy do odzyskiwania danych to potrafią.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]