Plecak ważny jak buty.

Aby góry były piękniejsze, czyli jak wybrać wygodny plecak.

Wygodny i użyteczny plecak to ważna rzecz w górach i miłe wspomnienia z wyjazdu. W zasadzie zły plecak przegrać może jedynie z niewygodnymi butami.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Ano na wiele rzeczy. Jednak przed udaniem się do sklepu, warto zastanowić się jakiego plecaka potrzebujemy.

Wielkość plecaka

Nie głupim rozwiązaniem jest posiadanie dwóch plecaków. W przypadku wyjazdów wielodniowych dobre są modele, których objętość przekracza 60 litrów.Takie plecaki są niezawodne na dwutygodniowe wakacje lub tygodniowy wypad z namiotem. Nie da się jednak ukryć, że w ciągu roku zdecydowaną większość stanowią wyjazdy weekendowe lub 3-4 dniowe. Na takie wyjazdy powinien nam wystarczyć plecak czterdziestolitrowy lub pięćdziesięciolitrowy. Takie rozwiązanie oznacza mniejszą wagę samego plecaka a jest to ponad kilogram. Mniejsza objętość zmusza nas do większej dyscypliny pakowania. Tu także zaoszczędzimy sporo gramów, a może nawet kilogramów.

Przykładowa różnica w wadze pomiędzy plecakiem Woodpecker 75, a plecakiem Vertical 40 firmy HiMountain wynosi aż 1,5 kilograma. Warto ustalić wieczorem w zaciszu domowym co chcemy zabrać na wyjazd i ile to mniej więcej miejsca zabierze, wówczas łatwiej podejmiemy decyzję w sklepie.

Ze stelażem czy bez? - umieszczone

To pytanie zadaje sobie każdy początkujący turysta. Stelaż dokłada wagi plecakowi ale ma także swoje zalety. Istnieje tendencja do odchudzania wszystkich elementów wyposażenia plecaka. Istnieje jednak pewna granica. Jeśli nie jesteśmy ekstremalnymi górskimi wspinaczami spędzającymi na ścianie górskiej wiele godzin powinniśmy wybrać plecak wygodny. Jeśli plecak towarzyszyć nam będzie przez wiele godzin wędrówki z całym dobytkiem, to powinien mieć stelaż. Dzięki niemu ciężar plecaka przenoszony jest na biodra. Taki plecak przyda się zwłaszcza tym, którzy mają problemy z kręgosłupem.

Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, są szelki i pas biodrowy. Do celów turystycznych najlepsze są szelki sztywne i miękkie zarazem. Taki efekt osiąga się dzięki dobrej jakości piance. Taką piankę można np. spotkać w dobrych matach turystycznych. Pas biodrowy nie może być zminimalizowany. Przechwytuje on większość ciężaru plecaka, dlatego powinien solidnie i wygodnie osiąść na naszych biodrach.

Bez stelaża i pasa biodrowego oraz zminimalizowane szelki możemy sobie pozwolić w małych plecakach kiedy wyruszamy na jednodniową wycieczkę.

Podczas zakupów w sklepie warto plecak obciążyć. Model o pojemności większej niż 65 litrów powinien bez uszczerbku na wygodzie przenosić 15-kilogramowe ciężary. Mniejsze plecaki oczywiście stosunkowo mniej. Warto to sprawdzić, bowiem wiele lekkich modeli nie jest przystosowanych do wielogodzinnych wędrówek z całym ekwipunkiem.

Regulowany czy nieregulowany system nośny – do przerobienia

Regulowany system nośny ma wiele zalet. Plecak może służyć nie tylko nam. Rozmiar dopasujemy do każdej osoby i można to zrobić bardzo precyzyjnie.

Zaletą systemu nośnego bez regulacji jest jego prostota i duża niezawodność. Jeśli szelki nie odprują się, to raczej nic innego nam nie grozi. Niestety nie zawsze udaje się idealnie dopasować rozmiar plecaka do naszych wymagań. Jeśli nasze plecy mają nietypowe wymiary, możemy mieć problem. Rzadko bowiem zdarza się, by plecak miał kilka rozmiarów

Dobór odpowiedniego rozmiaru

Długość pleców plecaka jest najbardziej istotną rzeczą jaką musimy sprawdzić podczas zakupów. Oczywiście w przypadku regulowanych systemów nośnych nie jest to problem. Wtedy jednak musimy sprawdzić czy system da się ustawić w odpowiedni dla nas sposób.

Długość pleców mierzy się pomiędzy dolną krawędzią pasa biodrowego a miejscem wszycia szelek. Standardowo, gdy producent nie oferuje nam różnych rozmiarów, ich długość powinna wynosić od 45 do 50 cm. Jest to wielkość najbardziej uniwersalna, którą możemy wyregulować dzięki odpowiednim szelkom.

Podczas sprawdzania długości trzeba wziąć pod uwagę indywidualne preferencje. Niektórzy ludzie używają pasa biodrowego ściągając go w pasie. Wtedy idealne wymiary mogą być oczywiście

Decydującym czynnikiem nie jest wzrost, lecz długość naszych pleców. W optymalnej sytuacji widok plecaka na naszych plecach powinien przypominać ten z rysunku powyżej.

Drugi decydujący czynnik to wygoda pasa biodrowego. Źle dobrany może niewłaściwie przenosić ciężar, obcierać skórę, a nawet doprowadzić do drętwienia nóg.

Jak prawidłowo wyregulować plecaki

Aby sprawdzić czy plecak będzie wygodny w przyszłości wypada sprawdzić go także w sklepie. Jeśli sprzedawca da nam taką możliwość dobrze jest wypełnić plecak czymś ciężkim. Potem możemy przystąpić do mierzenia. W tym celu należy poluzować wszystkie troki i założyć plecak na grzbiet.

1. W pierwszej kolejności należy zapiąć pas biodrowy i osadzić go wygodnie na biodrach. Dzięki temu ciężar zacznie przenosić się na biodra.

2. Gdy pas biodrowy jest zapięty należy wyregulować długość szelek w taki sposób, by przylegały do ramion, nie uciskając ich jednocześnie.

3. Następny krok to regulacja pasków barkowych, aby dociągnąć plecak do pasa biodrowego.

4. Dodatkową stabilizację plecaka można osiągnąć poprzez regulację długości pasków odciągowych na ramionach. Poprzez luzowanie i skracanie można zmieniać i optymalizować usadowienie plecaka w zależności od sytuacji (np. idąc pod górę lub z góry).

5. Aby plecak prawidłowo obciążał biodra, powinien wyglądać jak na poniższym rysunku.

6. Z tak dopasowanym plecakiem możemy chodzić nie tylko w sklepie, ale i w górach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

1. Wentylacja pleców.

To ważny temat, bo wentylacja wpływa istotnie na odczuwanie komfortu. Gdy mamy mokre plecy dużo szybciej robi się nam zimno. Warto więc sprawdzić czy założony plecak przylega ściśle do pleców i czy daje możliwość swobodnej cyrkulacji powietrza.

Cyrkulację można zapewnić na dwa sposoby. Montując na plecach specjalne panele zbudowane z pianki, które przylegają do ciała punktowo lub poprzez odpowiednio wymodelowany stelaż. W tej drugiej sytuacji możemy sami wpływać na kształt prześwitu pomiędzy plecakiem a plecami, ponieważ aluminium można w łatwy sposób wygiąć.

2. Pas piersiowy.

Upewnij się, że długość szelek pozwala na bezproblemowe i wygodne zapięcie pasa piersiowego. Źle doprany plecak sprawi, że pas piersiowy może znaleźć się blisko szyi przeszkadzając w marszu. Wygodny, umieszczony na odpowiedniej wysokości pasek stabilizuje plecak i pozwala uniknąć bólu ramion.

3. System mocowania bukłaka na wodę

. To coraz popularniejszy sposób transportowania napojów. Dzięki niemu możemy pić w marszu lub bez potrzeby ściągania plecaka. Dobry plecak powinien to ułatwić. Powinien posiadać specjalny otwór, którym możemy wyprowadzić rurkę z ustnikiem. Aby rurka nie przeszkadzała podczas marszu szelki powinny mieć specjalne mocowanie, która utrzyma ją w ryzach. We wnętrzu powinna znajdować się specjalna kieszeń na bukłak i wieszak, na którym możemy go powiesić (nie spadnie wtedy na spód plecaka).

4. Pokrowiec przeciwdeszczowy.

To bardzo istotny element, bo w znacznym stopniu podnosi wodoodporność plecaka. Wiele modeli ma go w standardzie. Te wykonane z super lekkich materiałów prawie nie zajmują miejsca w plecaku.

5. Materiały użyte do produkcji.

W dobie szalonego odchudzania sprzętu plecaki stają się coraz lżejsze i produkowane są z bardzo cienkich materiałów. Stąd bierze się dylemat: waga czy wytrzymałość. Do codziennego użytku w warunkach turystycznych rozsądnym kompromisem wydaje się tkanina 21 OD. Plecakom wykonanym z takiego materiału nie groźne jest starcie z kamieniami lub gałęziami suchych świerków. Oczywiście grubsze tkaniny (450D, 600D) są w dalszym ciągu używane i bez trudu znajdziemy taki plecak w sklepie.

W przypadku plecaków mniejszych (25-35 litrów) używa się często tkanin cieńszych. Niektóre modele HiMountain - 70D.

Spód plecaka powinien być wzmocniony solidniejszą tkaniną. Ta bowiem część najbardziej narażona jest na przetarcie i rozerwanie.

6. Dodatkowe wyposażenie.

Jest wiele drobnych rzeczy, które sprawiają, że użytkowanie plecaka jest wygodniejsze. Do takich należy zaliczyć troki o od­powiedniej długości, które pozwolą na przytroczenie maty lub namiotu. Dodatkowe zamki, dzięki którym szybciej dostaniemy się do wnętrza. Kieszenie na pasie biodrowym oraz kieszenie, gdzie bezpiecznie schowamy klucze lub dokumenty. Istotnym elementem są odblaski. Będziemy bardziej widoczni na drodze, a plecak będzie łatwiejszy do odnalezienia w ciemności.

7. Wysoka cena plecaka nie zawsze oznacza wygodę i funkcjonalność. Dlatego poszukiwania plecaka powinniśmy oprzeć na sprawdzaniu jego wygody w sklepie. Może okazać się, że plecak za 300 zł będzie równie wygodny jak plecak za 800 zł. Nie powinniśmy jednak wierzyć w superokazje i super niskie ceny. W pewnym momencie następuje znaczne obniżenie jakości używanych materiałów. Te najbardziej widoczne to oczywiście niemarkowe klamerki i zamki błyskawiczne. Ale to tylko część problemu. Podczas dokładniejszych oględzin okazuje się, że wysokiej jakości piankę zastąpiono na przykład gąbką. Obszycia szelek wykonane są z twardej taśmy, a jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia.

8. Wymiary zgodne z wymogami linii lotniczych. W dobie popularności tanich linii lotniczych warto zwrócić uwagę czy plecak spełnia wymogi bagażu podręcznego. Chodzi oczywiście o plecaki mniejsze (30-40 litrów). Dzięki temu plecak będzie bardziej uniwersalny.

Jaki jest zatem idealny plecak?

Dla każdego inny. Wydaje mi się jednak, że najważniejszymi cechami są wygoda systemu nośnego i staranne wykonanie. Pozostałe rzeczy zależą często od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *